ŽIVOT NA BALI

0
375

Míše a Jindřichovi, kteří stojí za projektem Bába na Bali, je dohromady přes sto let. Rozhodli se “na stará kolena” úplně změnit život a začít podnikat na exotickém Bali, daleko od domova a své rodiny.

Co stálo za vaším rozhodnutím? A proč právě Bali?

Asi to někde v nás bylo už velmi dávno. Vlastně celý společný život jsme koketovali s myšlenkou, žít u moře. Byl to sen, ale vždy z něj sešlo. Jednou kvůli dětem, penězům, podnikání, rodičům, jazykové bariéře. Ale hlavně to byl strach, udělat první krok. Vždy se našlo NĚCO, co nás od myšlenky odradilo. S Bali to ale bylo jiné. Oba jsme cítili, že je potřeba něco změnit a to zásadně. Postupně jsem se začala té myšlence přizpůsobovat
a už jsem nehledala, proč to nepůjde. Začala jsem se radovat a těšit se. Za to jsem vděčná tomu svému „bláznovi“, který i nadále srší optimismem a nic špatného si nepřipouští.

A proč Bali? Byla to Asie. Láska na první pohled už někdy před patnácti lety. Ta srdečnost, úsměvy lidí, pohoda, klid, jídlo, příroda, slunce, moře .. ach. Kdo by se nezamiloval? Ale nebylo to napoprvé Bali. Bylo to Thajsko. Avšak tahle část Asie se nám během našich cest měnila před očima. Bohužel k horšímu. Proto jsme nakonec obrátili pozornost na Bali. Už to nebyla láska na první pohled, bylo to jiné. Pro nás neznámý ostrov, co nás pomalu ale jistě k sobě připoutal. Místo, kde se lidé usmívají, jsou vstřícní, srdeční a i ze svého mála by se rozdali. Tohle jsme hledali: lásku, radost, žití přítomným okamžikem. Ty úžasné rodiny, ve kterých absolutně funguje pospolitost a úcta. Srdce na dlani.

Jak vznikl nápad na projekt Bába na Bali? Kde jste se inspirovali?

Název vznikl naprosto spontánně. Rok před naším odjezdem jsme se stali babičkou a dědou. Narodil se nám první vnouček. A syn za mnou často chodil a v legraci říkal „ co děláš, Bábo?“ No a tak, když jsme vymýšleli název pro naši stránku, už bylo vlastně jasno – Bába na Bali. Nápad připravovat dovolené především pro Čechy jsme měli už dlouho. Dnes chce spousta lidí cestovat, ale už nechtějí být jedním z mnoha v případě dovolené s cestovní kanceláří. Ale zároveň se bojí cestovat sami. Nemají jazykové znalosti a chtějí mít jistotu rady a pomoci v rodném jazyce. A hlavně individuální, přátelský a rodinný přístup. Mít servis a pozornost pro sebe. Tohle vše jsme vyzkoušeli, když jsme provozovali hotel na Šumavě.

Jak jste objevili vaši vilu? Byla to láska na první pohled?

Měli jsme vybranou lokalitu, kde chceme mít náš dům a jasné představy, jak má dům snů vypadat. Intenzivně jsme hledali a náhoda tomu chtěla, že jsme po nějaké době na ostrově měli možnost vidět naší současnou vilu. Nachází se v Jimbaranu na poloostrově Bukit, v klidné, čisté a tiché rezidenční čtvrti s 24 hodinovou ostrahou, posazená vysoko na kopci s dokonalým výhledem, chráněná před případnou vlnou tsunami. Sluníčko po celý den s panoramatickým výhledem na záliv Jimbaran, poloostrov Nusa Dua, v dálce je vidět Sanur a když se povede počasí, tak nad tím vším se tyčí mohutný Mount Agung v celé své kráse. Bukit je poloostrov na nejjižnější části Bali. Bukit znamená v indonézštině kopec. Je to velmi suchá a velmi slunečná oblast s minimem srážek. Celý poloostrov je lemován útesy s nádhernými výhledy a těmi, podle nás, nejkrásnějšími plážemi s bílým pískem. A na ty je to od nás dojezd do 15 minut.

      


Bez čeho by se na Bali nemělo přijíždět?

Rozhodně bez pokory, úcty a respektu k jiné kultuře. S touhou poznávat a ochutnávat. Se srdcem na dlani. Rozhodně nechat stres, starosti a spěch doma. No a potom samozřejmě bez platného pasu, cestovního pojištění, mezinárodního řidičského průkazu a základního očkování.  Ale na to jste se asi neptala.

A bez jakých zážitků by se nemělo odjíždět?

To je těžké říct. Každý jsme jiný. Ať už na Bali zažijete, uvidíte nebo vyzkoušíte cokoliv, důležité je si dovolenou užít.  Vzpomínky vám nikdy nikdo nevezme. Když si k tomu odvezete trochu sluníčka v dušičce, energie a klidu, bude to skvělé. A třeba si vás Bali připoutá jako nás.

Čím je Bába na Bali unikátní?

Bába na Bali jsme my dva. A snažíme se připravit vám jinou dovolenou. Ukázat Bali, takové, jaké je se vším všudy. Prostě jedete k nám domů, jedete k Bábě a Dědkovi na Bali. Chcete se cítit bezpečně, mít okolo sebe prostor, mít výhled, mít slunce po celý den, cítit ten svěží vánek, šlapat bosou nohou po trávníku, krmit rybičky v jezírku… My jsme tady pro vás. Radou, pomocí, nebo jen svou přítomností. Nebudeme vám nic vnucovat, žádné služby ani termíny. Prostě nic, co nechcete. Uděláme pro vás vše, co vy si budete přát. Když budete chtít, ukážeme vám i jiná místa než ta, co najdete v každém průvodci, seznámíme vás s našimi balijskými přáteli, aby jste mohli poznat to opravdové Bali. Sami moc dobře víme, jaké to je odjet tak daleko bez jazykových znalostí a zkušeností. Nikdy nebudeme neosobní „shromažďovna“ lidí. Žijeme tady, bydlíme tady a vy pojedete na dovolenou ke svým přátelům.
Vila je velmi moderní, zajišťuje veškerý životní standard, najdete zde krásné balijské doplňky, abyste se zde cítili jako na Bali. K dispozici pro naše hosty jsou tři dvoulůžkové pokoje s možností přistýlky. Pokud tedy cestujete s vetší rodinou nebo přáteli, je možné si zarezervovat pokojů více.

Kde se cítíte doma? Nestýská se vám?

Doma jsme na Bali. Doufáme, že už navždy. A jak říká můj manžel, domov je tam kde je moje Míša. A já to mám úplně stejně. A jestli se nám stýská? Ano, ale jenom po rodině, dětech a vnoučkovi. Ale to je daň, kterou jsme vědomě postoupili. Vlastně jsme v kontaktu možná více, než bychom byli, kdybychom bydleli kousek od sebe.

Jaké je vaše osobní motto? Co byste lidem v Česku vzkázali?
Máme jich víc. A tyhle jsou opravdu vyzkoušené. A vlastně už jsem je všechny zmínila. Ještě bych možná doplnila. Hlavně se z toho „neposrat“.
A co by jsme vzkázali? Asi hlavně – Mějte své sny a nebojte se za nimi jít. Nebojte se selhání. Strachujte se o tu šanci, která vám uteče, když to nezkusíte.

Co vám dělá radost?

naše děti
náš vnouček
každý nový den
sluníčko
déšť, který místo nás zalije zahradu
naši spokojení hosté, kteří odjíždí jako naši přátelé, naše nová rodina

Ve filmu Jíst, meditovat, milovat bylo Bali místem, kde hrdinka našla lásku. Co vám Bali dalo a vzalo?

Ten rok a půl utekl jako voda a my máme pocit, že tady žijeme daleko déle. Tahle země nám prostě sedí. Učí nás pokoře, klidu, umění rozjímat a daleko víc si vážit toho, co máme. A nejsou to žádné movité nebo nemovité věci. Víc si teď vážíme a užíváme jeden druhého. Umíme se radovat z nového dne a západu sluníčka, každodenních maličkostí jako jsou úsměvy, moře za humny, nově rozkvetlé květiny… A ty vůně! Bali prostě voní. Platí zde rčení: „Co dáváš kolem sebe, dostáváš zpět.“ Žijeme přítomným okamžikem a to nás baví. Bali může působit chaoticky, ale vše má svůj klid, režim a řád, i když se to na první pohled nevypadá. Nelitovali jsme ani na vteřinu našeho rozhodnutí. Máme nový domov.

– už víme, že běhat v tomhle horku nikdy nezačneme;
– už víme, že Balidoga nesvážeš svými pravidly, nikdy jsem nepoznala nikoho, kdo by tak toužil být svobodný;
– už víme, že Golden Retriever je naprosto úžasné plemeno
– už víme, že můžeme jíst rýži i třikrát denně;
– už víme, že je nám při 25 stupních zima;
– už víme, že jsme tady poznali spoustu skvělých lidí, troufám si říct nových přátel;
– už víme, že jsme tady poznali i lidi, které už znova nechceme potkat, sice svůj život možná změnili, ale všechny své problémy a negativa táhnou s sebou dál;
– už víme, že to tady milujume a chceme tu být;
– už víme, že co se vleče neuteče;
– už víme co znamená Bali styl a Bali time a už nám to nevadí – (občas);
– už víme, že jazykové bariéry nejsou a vše se dá domluvit, když obě strany chtějí;
– už víme, že google překladač je nejlepší přítel;
– už víme, jak je skvělé, že ti nikdo nic nepřikazuje a nikdo tě nesvazuje zbytečnými pravidly;
– už víme, že potřebujeme vzduch, slunce, rozhled a svěží vánek;
– už víme, že nám i po několika pokusech durian opravdu nechutná;
– už víme, že zázraky se dějí;
– už víme, že za svým snem musíš jít;
– už víme, že udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.

Jediné co nám opravdu chybí je naše rodina. Děti a vnouček. Ale díky internetu jsme
v denním kontaktu a oni to teď za bábou a dědou mají o kousek dál než dřív.
A je skvělé, že z většiny hostů, se stávají naši přátelé, naše nová rodina. A tak to do sebe všechno krásně zapadá, dává smysl naší práci a všemu konání nový rozměr.

Pro koho Bali je? Kdo si u vás přijde na své?

Bali není pro každého. Nebo vlastně je. Ten kdo si chce odškrtnout další navštívenou zemi v seznamu, tak ano. Žádný problém. Nenajdete tu karibské pláže, all inclusive hotely, ale může to být fajn dovolená. Kdo ale hledá víc, umí dát něco ze sebe, umí vnímat, naslouchat, dívat se okolo sebe, pochopit Bali se všemi klady a zápory, ten bude nadšen. Bude mít lásku na celý život. Bude mít balijskou rodinu. Když přijímáš Bali s láskou
a pokorou, odjíždíš plný zážitků a vzpomínek na celý život. A to vím. Vidím, to na svých hostech. Máme balijskou rodinu. A jsme za to strašně vděční. Máme úžasnou možnost poznat jejich zvyky a tradice. A pro nás je to obrovská čest. Je skvělé bezprostředně poznat a vidět tu obrovskou harmonii soužití, která v balijských rodinách panuje. Poslouchat moudra stařečků a radovat se s dětmi. Taková rodinná ceremonie je zhruba pro dvě stě lidí. Všichni jsou k sobě přátelští, milí a štědří. Byť sami mají málo, rozdali by se. Obrovský respekt a úcta ke stáří a pýcha na své děti. Ta pospolitost je úžasná a my máme co závidět. Ale to se musí zažít, těžko lze tu atmosféru převyprávět. Na Bali je spousta turistických atrakcí, ale tohle je to pravé Bali. Ukážeme vám i ta turistická místa, když budete chtít, ale podle nás je tohle to Bali, které ho dělá rájem. A my to tady milujeme právě pro tyhle okamžiky.

Chvíli to trvalo, ale našli jsme tyhle báječné lidičky, se srdcem na dlani, co žijí svůj příběh
a dovoluji nám ho žít s nimi. Dokáží nám ukázat místa, která sami nenajdete a pochopit tajemství. Pojďte to s námi zažít a užít si to.

Nechat se zalít posledními paprsky slunce, bosíma nohama se probírat pískem, vychutnat si čerstvé krevety, ryby a mušle připravené na grilu a kochat se zapadajícím sluncem. Koupat se v nejvyšším vodopádu, překonat sám sebe a vylézt na sopku, kochat se východem slunce, toulat se v korunách stromů, vytetovat si vzpomínku na Bali, nakupovat, téměř vyjíst rybí trh a čokoládovnu, sníst všechno pálivé, zažít ceremonii, které zajišťují rovnováhu mezi dobrem a zlem, mezi démony bohy a lidmi,  nechat se hýčkat ve vlnách a na masáži, prozkoumat balijské chrámy, osvěžit se v horských teplých, až horkých lázních, obdivovat rýžová pole, pomazlit zvířátka, nakrmit opičky, poznat nové přátele, ochutnat spoustu neznámého ovoce, zkusit surfovat, šnorchlovat, potápět se, vidět jinou kulturu a radovat se z každého dne.

Návštěva Bali je možná po celý rok. Ideální je období od poloviny března do května. Na ostrově je méně turistů, teploty velmi příjemné, minimum srážek a příroda krásně zelená. Hlavní turistická sezona je od poloviny června do poloviny září a poté konec prosince
v období Vánoc a Nového roku. V tomto období bývají turistická centra přeplněná a ceny stoupají.

#PŘÁTELSTVÍ
Bali je země úsměvů a pohody, proto jsou vítané přátelské duše. Pokud hledáte hotelové služby a servis, zamiřte do hotelu. Bába na Bali vás totiž zve k sobě domů – jako své přátele. Vila je také domovem mluvícího Loskutáka Venouška, dvou koček a tří pejsků.

text BARBORA PEČOVÁ , foto: babanabali.cz