Na hory jinam

0
335

Zima je v plném proudu. Alespoň v alpských horských střediscích, kde se k těm nejslunečnějším řadí italské Dolomity. Jistě znáte vyhlášené destinace jako je Sella Ronda či Livigno. Ale co takhle letos vyzkoušet něco nového?

    

Jakmile se přehoupnete přes Brennerský průsmyk, máte tři možnosti. Směřovat na Brixen, na Bolzano či na Merano. Vyberte si třetí variantu a vydejte se do míst, kde své stopy zanechal sněžný muž Ötzi. Lyžařská destinace Schnals Senales leží kousek od hranic s Rakouskem, které se na své straně za hraničním hřebenem pyšní vyhlášeným lyžařským areálem Sölden. Na rozdíl od něj je italská strana horských masivů mnohem klidnější a také požitkářštější. Mísí se zde totiž italský šmrnc s rozmanitou gastronomií, dokonalou kávou a noblesními víny, mezi kterými dominují lokální odrůdy – modrý Lagrein a bílý Gewürztraminer.

    

Ubytujte se například v klidném pitoreskním městečku Madonna di Senales, odkud to budete mít přibližně deset minut jízdy do lyžařského střediska Schnals Senales. Vzhledem k tomu, že jde o ledovec, máte jednak záruku sněhu a z výšky přes 3200 m.n.m. pak samozřejmě také jistotu majestátních výhledů. Je na vás, jak si vyberete strávit den. Možností máte mnoho. Můžete vyrazit klasicky na lyže či snowboard do areálu, který se kromě skvěle upravených a širokých svahů různých obtížností může pochlubit také hotelem Grawand – nejvýše položeným hotelem Evropy a pátým na světě. Pokud máte rádi běžky či si pohyb během dnů vaší dovolené s chutí prostřídáte, pak naskočte do výborně upravených běžkařských stop, které jsou také součástí areálu. Pro všechny s duší dobrodruha je připravena sáňkařská dráha nebo sněžnice. Pokud se rozhodnete pro sněžnice a vydáte se například na túru po stopách Ötziho či k jedinečné ledovcové jeskyni, objednejte si průvodce. Jednak budete mít jistotu toho, že se neztratíte a pak vám řekne spoustu tipů a zajímavostí o lokalitě. V případě, že vás v poslední době zaujal skialpinismus, nabízí se vám kvalitní podmínky i pro tuto náročnější zimní disciplínu. Nemáte-li v autě dostatek místa na všechno vaše vybavení do hor, pak si s klidem vezměte jen zimní oblečení, vše ostatní si lze půjčit přímo u spodní stanice lanovky v Kurzras Maso Corto – centrální vesničce skiareálu Schnals Senales. Tam samozřejmě nechybí ani après ski bar a stanice ski busu, kterým se můžete pohodlně dopravovat do svého ubytování.

    

Nezapomeňte si dát vyhlášený horký nápoj Calimero – čili espresso s Bombardinem a šlehačkou – v restauraci hotelu Grawand, kam si zajděte i na jídlo formou samoobsluhy či přejeďte na protější stranu do chaty Schutzhütte Schöne Aussicht Rifugio Bella Vista. Jak už sám název napovídá, naskytne se vám zcela jiný a unikátní výhled na okolní hřebeny. Navíc na chalupu v původní italské horské architektuře dopadají nejdéle z celého lyžařského střediska paprsky slunce a vy si v ní – kromě doslova nebeské gastronomie – můžete i zasaunovat nebo přespat v iglů. Ale tuto atraktivní raritu si raději rezervujte dostatečně včas.

    

Menší a ne tak známý lyžařský areál má mnoho výhod. V prvé řadě objevíte něco nového. Celkově tam bývá mnohem méně lidí, takže si efektivněji zajezdíte a spíše tam potkáte rezidenty, než našince. Ceny nejsou vyšponované tak vysoko jako ve známých velkých střediscích, přičemž kvalita služeb bývá velmi často – zejména díky osobnějšímu přístupu – ještě o něco vyšší. Tak se nebojte poznávat nové horské lokality, podmínky v Dolomitech jsou letos vynikající!

    

Více na: www.schnalstal.com