Cesty Ajurvédy

0
930

Pokud potřebujete dát svému životnímu stylu zdravější směr, často hledáte protipól k rušnému tempu města, nebo byste rádi pronikli do tajů ajurvédy, vydejte se po našich stopách. . .

Pozvání do Svaté Kateřiny přišlo v tu nejlepší dobu. Po svátcích, večírcích a oslavách Nového roku, po období, kdy vjemů je až příliš, stoly přetékají jídlem a alkoholu se nevyhnete. Kolegyně Magda měla za sebou naopak velmi fyzicky náročný horský běh a potřebovala po takovém sportovním výkonu celkovou rekonvalescenci. Cestu do lesního ticha, k naladění se na vnímání těla jako celku jsme v té chvíli opravdu potřebovaly.

Já jsem měla navíc to štěstí být před lety na slavnostním otevření resortu, a tak mne zajímalo co se od té doby změnilo, byla jsem zvědavá na nový Ajurvédský pavilon, ajurvédského kuchaře, nově vybudovaný vnitřní bazén a těšila se na svou první ajurvédskou masáž.

Ráno jsme s Magdou vyrazily z Prahy s tím, že náš program bude nejspíš velmi odlišný a setkáme se nanejvýš na snídani, nebo na večeři. Magda je sportovec tělem i duší a já když mám volno utíkám do klidu a lenoším s knihou v posteli, čerpám energii z procházek lesem, nebo plavu. Prvním příjemným překvapením byla rychlost s jakou si nás řidič vyzvedl na odstavném parkovišti. Na první pohled může tato místní specialita působit jako problém, ale ticho bez aut je tím, co nakonec velmi oceníte.

Spolupráce s věhlasným resortem Kairali v Kerale je dobrým základem pro skutečně autentickou ajurvédu.

Po výborném obědě v místní restauraci s výhledem na přírodní jezírko jsme vyrazily na krátkou procházku po okolí a prohlídku Ajurvédského pavilonu, který jsme sice znaly z fotografií, ale naprosto předčil naše očekávání.

Monumentální a přesto velmi vzdušná architektura vás ohromí nejen svou lehkostí a použitými materiály jako jsou například kamenné bloky z místního lomu, ale i funkčností a komfortem. Ve spojení s panenskou přírodou Vysočiny a ajurvédskou filozofií nemá tento koncept konkurenci. Ajurvédské pobyty jsou zde ve spolupráci s indickými lékaři sestaveny na míru každému typu klienta, tak aby pomohly nasměrovat člověka ke zdravějšímu životu, pomoci mu zhubnout, nebo se zbavit stresu. Spolupráce s věhlasným resortem Kairali v Kerale je dobrým základem pro skutečně autentickou ajurvédu. Dalším místem, které nás s Magdou opravdu oslovilo byl kamenný kruh, novodobá megalitická stavba určená k meditaci, jehož autorem je český psychotronik a odborník v oboru energie krajiny Pavel Kozák.

Odpoledne nás pak čekala jemná masáž obličeje, která měla kromě okamžitého efektu rozzáření pleti i velmi příjemný antistresový a liftingový účinek. Večerní hodinka ve vířivce se sklenkou sektu už byla třešinkou na dortu, ale nedalo nám to a ještě jsme se vypravily otestovat bazén v Ajurvédském pavilonu. Díky vůni ajurvédských bylin a olejů, meditativní atmosféře a příjemné teplotě vody v bazénu jsme naprosto zapomněly na čas a odcházely poslední.

Ráno Magda ještě před snídaní vyrazila běhat, já se vydala na procházku do lesa a vyzkoušet si působení kamenného kruhu. Po lehké ajurvédské snídani a setkání s indickým kuchařem jsme se začaly těšit na ajurvédskou masáž.

Ajurvédské jídlo už jsem ochutnala dříve,ale devadesátiminutovou masáž zakončenou nahříváním v páře jsem zažila poprvé. Nejde tady o žádné relaxační hlazení, ale v průběhu masáže cítíte, kde šikovné ruce indické masérky objevily problém. Když pak po takové masáži pijete vodu z místního pramene, odpočíváte na pohodlném lehátku a díváte se prosklenou stěnou přímo do lesa zachumlaní v teplém županu jsou účinky masáže ještě umocněny.

I

I když jsme s Magdou každá jinak zaměřená, shodly jsme se na tom co nás nadchlo nejvíce. Kromě Ajurvédského pavilonu, krásné přírody, místní léčivé vody a výborného jídla také milý přístup personálu a neskutečné ticho díky němuž si dopřejete opravdu hluboký nerušený spánek.

Resort Svatá Kateřina najdete zhruba 130 km od Prahy a přibližně stejně vzdálené od Brna v malebné krajině mezi Pelhřimovem a Telčí. Čistý vzduch, léčivé prameny a hluboké lesy v kombinaci s ajurvédským pavilonem dělají z resortu unikátní místo.

FOTOGRAFIE: © Resort Svatá Kateřina / © Archiv Kateřina Černá